Wendell Pierce

7,3
4 350 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Wendell Pierce
simonjestcool

the Bunk, dokładnie.

simonjestcool

Bunk i McNulty - najlepsze postaci.

Hnyszard

POSTACIE, a nie POSTACI. Naucz się języka. Szlag mnie trafia jak widzę ten błąd.

Xsaav

Nie mogę zedytować.

Xsaav

http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/postaci-czy-b-postacie-b;10651.html
http://www.jezykowedylematy.pl/2012/08/dwie-postacie-czy-dwie-postaci/

Więc... in your face.

Hnyszard

Tak sam się pogrążyłeś.

"Oto fragment hasła postać z Nowego słownika poprawnej polszczyzny:

postać, lm M. postacie a. postaci (…) Ale (z liczebnikami): Dwie, trzy, cztery postacie (nie: postaci).

Xsaav

Przecież w mojej wypowiedzi nie użyłem liczebników.

Hnyszard

Ale użyłeś liczbę mnogą.

Te postacie
Tamte postacie
Mam postacie
Widzę postacie

=====

Nie widzę żadnych postaci.
Stoi tam 5 postaci.


Tragiczny błąd.

Xsaav

No k***a mać: "postać, lm M. postacie a. postaci (…) Ale (z liczebnikami): Dwie, trzy, cztery postacie (nie: postaci)". Forma "postaci" w mianowniku liczby mnogiej, o ile nie użyto poprzednio liczebnika jest poprawna. Masz problemy z myśleniem, czytaniem, czy tylko z przyznaniem się do błędu???

Hnyszard

Gościu, 2 formy są poprawne, ale spytaj jakiegokolwiek językoznawce albo nauczyciela i ci powie, że powinno się mówić "postacie" a nie "postaci".

Jak to w ogóle brzmi "widziałem 2 postaci"

Xsaav

No to obie formy są poprawne, czy jednak "tragiczny błąd" od którego "szlag trafia"? :D "widziałem 2 postaci" - nie mnie oceniać jak to brzmi, moim zdaniem przyzwoicie, pomimo, że akurat ten przykład jest faktycznie błędem (bo użyto liczebnika). Sam prof. Bralczyk wypowiadając się kiedyś o swojej kadrze profesorskiej, w czasach, kiedy był jeszcze studentem, mówił: "Profesor Nowak*, profesor Kowalska* - to były wspaniałe postaci, miałem zaszczyt być ich studentem", czy coś w tym stylu. Ale linka Ci do tego nie dam, musiałbyś poszukać na YT w jego serii językowej "Wgad".

* Nazwiska zmyśliłem, chodziło o przykład.

simonjestcool

The Bunk.

simonjestcool

Dopiero jak zobaczyłem serial "Prawo ulicy", zrozumiałem, że nie mówi się "pijany/nawalony jak bąk" tylko "...jak Bunk":-)

simonjestcool

Tak w ogóle to The Bulk a nie Bunk...

simonjestcool

jego spawy na ulice :)

simonjestcool

humble motherfu.ker with a big ass dick

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones